Daimler grubunun Türkiye'deki teknoloji üssü: Mercedes-Benz Türk Küresel IT Çözümleri Merkezi . Konuşan Haber .

En Çok Okunan Lojistik Haberleri

572 Views

        


Özlem Vidin Engindeniz

İlk adımda ufak bir ekiple hizmete açılan Küresel IT Çözümleri Merkezi, kısa sürede geldiği noktayla dünya çapında başarılar elde etti.

Dijitalleşmenin artık hemen her alanda bir parçalasının yer aldığı günümüz dünyasında enformasyon ve bilgi teknolojilerinin önemi de ciddi oranda artmış durumda. Devletlerin dahi artık kendi bünyesinde fazlaca yer vermeye başladığı bu yapı farklı sektördeki markaların da planlamarında ön sıralarda yer alıyor. Otomobil dünyasının öncülerinden Mercedes, Türkiye’de açtığı “Küresel IT Çözümleri Merkezi” ile dünya genelinde dikkat çeken işlere imza attı. Merkez, 7 gün 24 saat sunduğu IT ve SAP çözüm hizmetlerinin yanı sıra bu alanda kariyer yapmak isteyen gençlere önemli istihdam ve kendilerini geliştirme imkanı tanımasıyla önemli bir misyonuda üstleniyor.Aslında Daimler’in, merkezi bilgi teknolojileri üssü olarak konumlandırması bile bizlere önemi hakkında ilk başta fikir veriyor

Mercedes-Benz Türk Küresel IT Çözümleri Merkezi’nde globale ne tür hizmetler veriyor?

Merkezin genel yapısı ve sunduğu hizmetlerle ilgili merak edilen tüm soruları, direktörlük görevini üstlenen Özlem Vidin Engindeniz cevaplıyor. Ana şirket rolünü üstlenen Daimler AG’nin bünyesindeki birçok birimle iletişim halinde olduklarını belirten Engindeniz; “Özellikle üretim ve lojistik lokasyonlarındaki SAP sistemlerinin geliştirme, sıfırdan sistem altyapısının tasarımı ve sistemlerin hazır hale getirilmesi hizmetini veriyoruz. Bunların yanı sıra teknoloji bağımsız satış/servis sistemlerinin ve platformlarının dünyada 30’dan fazla ülke ve 1000’e yakın bayide devreye alınması görevini üstleniyoruz. 2017 yılı içersinde SAP sistem geliştirme kapsamında 11 global proje gerçekleştirerek Daimler AG içerisinde çözüm ortaklığı hizmeti sunduk.7/24 destek modelimiz sayesinde ve sürekli ulaşılabilir çalışanlarımızla kullanıcı sayısı 50.000’i aşan kritik sistemlerin çözüm hizmetlerini de yönetiyoruz. Merkezde aynı zamanda Uygulama Yaygınlaştırma (Rollout) tarafında da dünya çapında başarı hikâyelerine imza atıyoruz. 2014 yılında kurulan bu departman ile satış ve satış sonrası hizmetlerden finansal hizmetlere kadar proje yaygınlaştırma süreçlerini eş zamanlı birçok proje ile yürütüyoruz. Örneğin; 30 ülkede, 1.500’den fazla Mercedes-Benz bayisini Xentry Portal Pro (Mercedes-Benz bayilerindeki satış sonrasına ait tüm süreç ve uygulamaları içeren ana portal) sistemine entegre ederek dünya çapında büyük bir başarıya imza attık. 2016 yılının Mart ayında başlayan projede, 2018 sonuna kadar sisteme 37 ülke daha dâhil ederek toplam 3.500 bayiye ulaşmak ve böylece Daimler’in satış sonrası sistem platformlarında yeni bir sayfa açmak hedefliyoruz. Diğer taraftan Mercedes Me Connect platformunun hafif ticari araç, satış ve satış sonrası süreçlerinin tüm dünyada yaygınlaştırılması ve servis desteğinin verilmesini yönetiyoruz.” diyerek departmanların uyumlu bir şekilde çalıştığını ifade etti.

Mercedes-Benz Türk Küresel IT Çözümleri Merkezi’nde çalışmak için ne yapılması gerekir?

Haberimizin başında bahsettiğimiz gibi merkez aynı zamanda gerek tecrübeli gerekse üniversiteden yeni mezun olmuş kişilere iş olanağı sağlıyor. Bu konuyla ilgili de önemli bilgiler paylaşan Engindeniz; “Almanca bilgisi iyi olan yeni mezun veya mezun olacak gençlerimiz için merkezimiz bir çok kariyer fırsatı sunuyor. Üniversite son sınıf öğrencileri için sunduğumuz uzun dönem staj(PEP) programı ile öğrenciler hem üniversitedeyken iş ortamımızı görme ve kendilerini ispat etme fırsatı bulurken hem de iş tecrübesi edinebiliyorlar. Gençlerimizin PEP programı için Mercedes-Benz Türk’ün PEP ilanlarını takip etmelerini, yeni mezun arkadaşlarımız da Kariyer.NET, Linkedin ve diğer sosyal mecralarda ilanlarımızı takip edebilirler. Tüm projelerimizi yurt dışındaki ekiplerle ve çoğu zaman yurt dışında gerçekleştiyoruz. Bu sayede çalışanlarımız çeşitli kültürlerle çalışma olanağı buluyor ve oldukça fazla seyahat edip yeni yerler görme imkânına sahip oluyorlar. Geçtiğimiz yıl çalışanlarımızın yaklaşık %10’unun yurt dışında kariyer fırsatlarını değerlendirmek üzere çeşitli görevlere de başladığını söyleyebiliriz.” diyerek 30 kişiyle başladıkları bu yolda bugün 240 kişilik bir aile olduklarının altını çizdi.,

NEW INNOVATION AT 2021 FOR THE CRYPTO CURRENCY. BIG OPPORTUNITY. FREE DOWNLOAD and FREE COINS.

( π ) Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 15 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/yildiztekin Download from your mobile phone and use username (yildiztekin) as your invitation code. Then mine from your mobile or desktop to collect Pi coin everyday.